Zakończenie warsztatów w ramach projektu “Za progiem – wyprawy odkrywców”

Fundacja „Wschodni Klaster Innowacji” zakończyła warsztaty z robotyki i kreatywności w ramach projektu „ZA PROGIEM” – wyprawy odkrywców”.

W maju 2019 roku odbyły się ostatnie zajęcia z robotyki i kreatywności w których udział wzięła młodzież ze szkół podstawowych z powiatu kraśnickiego, puławskiego, lubelskiego oraz opolskiego. Łącznie w projekcie udział wzięły 24 grupy po 12 uczniów z 19 szkół podstawowych. Zajęcia odbywały się przez 2 dni dla każdej grupy.

Podczas trwania zajęć z robotyki uczestnicy zapoznali się z tematyką związaną z programowaniem i rozwiązywaniem problemów z wykorzystaniem komputera i innych urządzeń cyfrowych, rozwijali umiejętności projektowania i budowania robotów z klocków Lego Mindstorm EV3, rozwijali praktyczne umiejętności posługiwania się sprzętem komputerowym i jego oprogramowaniem, poznali zastosowanie narzędzi informatycznych do przekazu informacji, nabierali wprawy w programowaniu, gromadzeniu, wyszukiwaniu, analizowaniu i prezentacji danych oraz kształtowali postawy etyczne tj. umiejętność współpracy, poszanowania cudzej twórczości intelektualnej i danych osobowych. Dzieci i młodzież miała możliwość zbudowania własnego robota za pomocą inteligentnej kostki Lego Mindstorm, pod czujnym okiem trenerów. W warsztatach z robotyki wzięło udział 16 grup dzieci.

Natomiast w warsztatach z kreatywności wzięło udział 8 grup uczniów i uczennic, którzy na zajęciach podnosili poziom swojej kreatywności i innowacyjności poprzez realizację warsztatów rozwijających umiejętności myślenia indukcyjnego i dedukcyjnego, rozwiązywanie złożonych problemów, czy tworzenie analogii, skojarzeń, metafor i abstrahowania.

W ramach projektu uczestnicy oprócz warsztatów wzięli również udział w wyjeździe edukacyjnym do ZOOM NATURY w Janowie Lubelskim, gdzie zwiedzali „Laboratoria Wiedzy” skąd mogli dowiedzieć się najciekawszych informacji dotyczących przyrody, runa leśnego, awifauny i toposfery oraz  recyklingu i energii. Podczas wyjazdu młodzież brała udział min. w warsztatach o egzotycznych zwierzętach oraz edukacyjnej grze terenowej dostosowanej odpowiednio do wieku uczestników. Na koniec wyjazdu uczestnicy otrzymali zaświadczenia o udziale w projekcie.

Warsztaty i wyjazd edukacyjny bardzo się wszystkim podobał. Jesteśmy przekonani, że umiejętności zdobyte na zajęciach przyczynią się do sukcesów naszej młodzieży.
IMG_7462 IMG_7880IMG_7880DSC01995 IMG_7880DSC01889 DSC01859 DSC01778